Ogólna (6)

Coach nie jest mówcą motywacyjnym!

Nietrudno spotkać się z błędnymi poglądami na temat coachingu. Nasze społeczeństwo ma na jego temat "jakieś tam" wyobrażenie, ale najczęściej jest ono powierzchowne i niezgodne z rzeczywistością. Dużo kreciej roboty w tym temacie odgrywa postawa niektórych mówców motywacyjnych, którzy nazywają siebie coachami. 

Jaka jest podstawowa różnica pomiędzy wystąpieniem mówcy motywacyjnego, a sesją coachingową? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie gwiazd. W trakcie wykładu motywacyjnego gwiazdą, czyli osobą, na którą zwrócone są wszystkie spojrzenia jest mówca motywacyjny. To on błyszczy i bryluje wśród zgromadzonych wypowiadając się w roli eksperta. Na sesji coachingowej tą gwiazdą jest klient. To on jest ekspertem od swojego życia i to on najlepiej wie, albo wkrótce z pomocą coacha, odkryje co jest dla niego najlepsze. Coach nie narzuca swojego zdania, ani nie sugeruje rozwiązań. Jego rolą jest wspieranie klienta w odkryciu i realizowaniu wyznaczonych celów zgodnie z wewnętrznymi potrzebami. Nie ma tutaj miejsca na dawanie dobrych rad i afirmacje w stylu osławionego "jesteś zwycięzcą".

Moim celem nie jest umniejszanie skuteczności oddziaływania prelekcji mówcy motywacyjnego, bo zakładam, że są osoby którym tego typu motywowanie służy. Niemniej nieustannie zadziwia mnie, jak często mówca motywacyjny mylony jest z coachem, gdzie to zupełne przeciwieństwa. 

Read more...

Oszczędź sobie!

Idziesz na coaching bo szef Ci kazał, żona marudzi że musisz coś zmienić, albo jakiś autorytet napisał, że w Twojej branży tak wypada?

Oszczędź sobie, nic z tego nie będzie...

Przede wszystkim musisz sam tego chcieć. 

Bez tego nie ma sensu rozpoczynać procesu coachingowego. Najlepsze i najbardziej spektakularne efekty osiągniesz wtedy, kiedy decyzję o udziale w procesie coachingowym podejmiesz świadomie i samodzielnie.

Jasne, czasem udział w sesjach może być narzucony przez przełożonego, ale to tak naprawdę Ty decydujesz, jak wykorzystasz ten czas. W wariancie pierwszym możesz siedzieć z założonymi rękami, naburmuszoną miną i powtarzać w myślach, że to bzdury i że na Ciebie te wszystkie psychologiczne sztuczki nie działają. Z takim podejściem dokładnie taki efekt osiągniesz. Po wyjściu z takiej sesji możesz sobie oficjalnie pogratulować zdolności przewidywania przyszłości. Czego nie można powiedzieć o Twoich zdolnościach efektywnego zarządzania sobą w czasie. Bo w opcji drugiej możesz przyjąć otwartą postawę, zaangażować się w proces i zrobić duży krok naprzód - czy to w lepszym poznaniu swoich potrzeb, słabości nad którymi chcesz pracować czy stworzeniu planu działania w obszarach, na których Ci najbardziej zależy.

Efekty zależą od Ciebie.

Osobiście, uwielbiam gdy klient zaangażuje się w proces. Coaching jest wtedy najbardziej skuteczny. Osoba kierująca się motywacją wewnętrzną ma zdecydowanie większe szanse na sukces i utrzymanie osiągniętych efektów, od osoby która działa pod przymusem i z tzw. fochem.

A gdyby tak zamienić MUSZĘ na CHCĘ?!

 

Read more...

Doradź mi

"Doradź mi" - słyszę podczas spotkań z klientami. Zawsze wtedy powołuję się na uzgodnione na sesji wstępnej zasady, mówiące o tym, że w coachingu nie ma miejsca na doradztwo. Jest za to pobudzanie klienta do szukania najlepszych rozwiązań, nowych możliwości, zmiany perspektywy i refleksji nad swoim życiem.

O ile wybór kiecki, czy dania z karty w restauracji to sprawy, w których doradztwo raczej nikomu nie zaszkodzi, o tyle decyzja czy zmienić pracę, partnera, miejsce zamieszkania czy styl życia, może rodzić znacznie poważniejsze konsekwencje. Takie "Doradź mi" to często próba przerzucenia odpowiedzialności. No bo jak zrobię tak jak doradziłeś, to jak się nie uda, zawsze mogę zwalić na Ciebie... Z jednej strony to wygodne, a z drugiej... naprawdę chciałbyś oddać tak poważne decyzje w czyjeś ręce?

Najlepszy doradca nigdy nie będzie wiedział o Tobie i Twoim życiu tyle, ile Ty sam. Na sesjach zawsze podkreślam, że klient jest ekspertem od swojego życia i nikt inny nie wie lepiej, co czuje i jak odbiera rzeczywistość. Rozwiązanie, idealne dla jednej osoby wcale nie musi być idealne dla drugiej. Nawet najbardziej wnikliwy, empatyczny i doświadczony coach nie będzie w stanie w 100% wczuć się w Twoją sytuację.

Dlatego przejmij stery i weź odpowiedzialność za swoje życie już od dziś.

Nie zawsze będzie łatwo, ale na pewno będzie warto!

Read more...

Prawdziwa zmiana zaczyna się od wewnątrz

 

"Najchętniej to rzuciłabym tym wszystkim, spakowała się i wyjechała z dala od tych wszystkich problemów i idiotów"usłyszałam kiedyś od znajomej.

Czyżby? A co to zmieni, pomyślałam. Spakujesz się, zostawisz za sobą dotychczasowe życie i pojedziesz z tą samą głową, w której odgrywają się Twoje codzienne dramaty.

Co sprawi fakt, że zmienisz otoczenie, pracę, spotkasz innych ludzi, podczas gdy w środku jesteś dalej tą samą osobą, doszukującą się negatywów i problemów w większości codziennych spraw?

To tak, jakbyś kupiła nowy samochód i zamontowała w nim stary, popsuty silnik i oczekiwała, że będzie się nim jeździć lepiej niż poprzednim. 

Prawdziwa zmiana zaczyna się od wewnątrz.

I o tym jest m.in. coaching. O pracy nad sobą, swoimi nawykami, ograniczającymi przekonaniami a także pracy nad zdrowym podejściem do życia i relacji z innymi.

 

"Nie widzimy rzeczy jakimi są.

Widzimy rzeczy przez pryzmat tego jacy jesteśmy."

Read more...

Po co mi jakiś coach?

Ile razy postanawiałeś zmienić coś w swoim życiu? 

 

Nudna praca? Wkurzający szef? "OK, jutro już na pewno napiszę to CV..." - myślisz tylko wtedy, gdy sytuacja w pracy staje się nie do wytrzymania.

 

Te parę kilo nadwagi, którymi obiecujesz się zająć, zawsze wtedy gdy najesz się do granic możliwości?

 

No i ten angielski, przydałoby się go trochę odświeżyć... "Może jutro, albo nie, lepiej od nowego roku... "

 

Ile razy udało Ci się wytrwać w postanowieniu?

 

Jak długo trwało Twoje "lepsze życie"?

 

"Rzucić palenie? To proste, robiłem to już setki razy!" 

 

Po co Ci jakiś coach? Przecież możesz dalej robić wszystko, tak jak dawniej i obiecywać sobie, że tym razem efekty będą inne...

 

Możesz też zrobić to zupełnie inaczej niż do tej pory. Szybciej, efektywniej i przede wszystkim zgodnie z Twoimi prawdziwymi potrzebami. W tym właśnie może pomóc Ci coach. Podczas sesji masz okazję lepiej zrozumieć siebie, ustalić plan działania i realizować swoje założenia krok po kroku, pod okiem specjalisty. Coach czuwa nad tym byś realizował swoje cele. W chwilach zwątpienia pomaga odnaleźć motywację i jest partnerem, przed którym nie ma wymówek. 

 

Jesteś gotowy na prawdziwą zmianę?!

Read more...

O co chodzi z tym coachingiem?

 

W kilku słowach o tym, czym jest coaching i dlaczego uważam, że jest to obecnie najlepsza forma pracy nad sobą i swoimi celami.

 

 

Wyobraź sobie sytuację, w której bez skrępowania możesz mówić komuś o sobie i swoich uczuciach. Nikt nie wtrąca swoich dobrych rad, nie ocenia Cię i nie przerywa w połowie zdania, mówiąc: u mnie jest zupełnie inaczej; ja na Twoim miejscu; w moim przypadku... itd.

 

Jesteś bezpieczny i czujesz się komfortowo. Cała uwaga skupiona jest wyłącznie na Tobie. Jesteś gwiazdą, a zarazem ekspertem od swojego życia. Znasz siebie jak nikt inny i wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre.

 

Wyobraź sobie, że ktoś zadaje Ci pytania, dzięki którym Twoja świadomość siebie i Twoich potrzeb rośnie. 

 

Wyobraź sobie, że w końcu wiesz czego chcesz i wiesz jak to osiągnąć! 

 

Wyobraź sobie, że sam do tego doszedłeś, dzięki temu, że ktoś Cię wysłuchał, skłonił do refleksji, okazał wsparcie, zmotywował do działania i rozliczył z efektów pracy, jaką sobie postanowiłeś. 

 

Wyobraź sobie, że te efekty są szybkie i trwałe, bo są całkowicie zgodne i spójne z tym, co czujesz. 

 

Wyobraź sobie, że taki jest właśnie coaching!

 

 

Dlaczego moim zdaniem coaching jest najlepszą formą pracy na sobą i swoimi celami?

 

Dzięki cyklowi sesji coachingowych, masz okazję bez stresu, w komfortowych warunkach przyjrzeć się swojemu życiu, opowiedzieć o nim drugiej osobie. Masz możliwość zatrzymać się na moment, skonfrontować swoje problemy z rzeczywistością, wyznaczyć najważniejsze cele i zamienić ograniczające przekonania na swój temat, na takie które będą Cię wspierać. Regularne sesje mobilizują do pracy nad sobą i założonymi celami, co szybko przekłada się na pozytywne efekty. Coach czuwa byś realizował swoje postanowienia, co bardzo wpływa na motywację i efektywność procesu. Najważniejsze moim zdaniem jest jednak to, że wszystko co wypracujesz na sesjach coachingowych jest całkowicie Twoje. W coachingu, coach nic nie narzuca, ani nie daje gotowych rozwiązań. Do wszystkiego dochodzisz sam, co sprawia, że efekty takiego cyklu spotkań pozostają z Tobą na długie lata.

 

 

 

Read more...
Subscribe to this RSS feed